Dobór odpowiednich akcesoriów spacerowych to połowa sukcesu.

W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani z każdej strony pięknymi kolorowymi smyczami, szelkami i obrożami.

Wszystko super, ale nie możemy dać się zwariować i powinniśmy wybrać, to co odpowiednie (bezpieczne) dla nas i naszego psa.Chwile trwało nim dobrałam odpowiednie akcesoria dla siebie i dla Mijki, ale dziś jestem pewna, że to z czego korzystamy na co dzień, jest odpowiednie.

Jak owczarzyca była szczeniakiem, to zwlekałam z wydaniem pieniędzy na lepszy sprzęt, ale dość szybko zdecydowałam się zainwestować w coś solidniejszego.


Odpowiednie i dobrze dobrane szelki typu guard i smycz 3-metrowa z biothanu, to nasze codzienne wyposażenie (oczywiście jeszcze etui z workami, saszetka na smaki i nosikupka).

I tak właśnie uważam, że smycz miejska w rozmiarze 3 m. to jest totalne minimum. Pies ma swobodę podczas węszenia i eksploracji terenu, nie ciągnie. Odpowiednia długość smyczy, nie napina się i spokojnie chodzimy na luźnej smyczy.

Na spacery za miastem, w otwartej przestrzeni korzystamy z linki 10 m. również biothan.

Dlaczego biothan? Bo jak pewnego lata lało przez 2 tygodnie, a nasza smycz była wiecznie mokra i brudna od razu zaczęłam szukać czegoś, co jest praktyczniejsze.

I tak tym sposobem od ponad 3 lat korzystamy właśnie ze smyczy i liny właśnie biothanowej.

Zalety smyczy/liny z biothanu;

  • jest lekka i poręczna,
  • nie plącze się w supły,
  • nie wchłania wody i brudu, co za tym idzie, nie namaka i nie zmienia swojego ciężaru podczas treningu,
  • ma gładką powierzchnię, więc nie przyczepiają się do niej trawa, liście, gałązki itp.
  • jest miękka i elastyczna co ma znaczenie podczas trzymania jej w ręce.

Dlaczego szelki, a nie obroża?

Pewnie znajdzie się duża grupa, która uważa, że szelki zostały stworzone do ciągnięcia i na spacery tylko i wyłącznie obroża. Jasne, każdy ma swoje zdanie i korzysta z tego, co mu odpowiada. Ja natomiast stawiam na komfort i bezpieczeństwo swojego psa. A w szelkach typu guard wiem, że jeśli Mijka mnie pociągnie, nie będzie się przyduszała i nie będzie miała urazów np. tchawicy.
(decydując się na obroże, pamiętajcie o doborze odpowiedniego rozmiaru).

Chętnie dowiemy się z czego Wy korzystacie na spacerach.Zostawiam Wam kilka linków do smyczy, szelek i obroży dostępnych w Wesołej Sznupce.🐾

Milena Wesoła Sznupka