Jak dbać o psa podczas upałów?

Lato to czas, który niesie ze sobą wiele radości, ale również wiele zagrożeń, szczególnie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Wysokie temperatury mogą być dla psów bardzo niebezpieczne, a przegrzanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.
Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad, które pomogą chronić nasze psy przed upałami.

Uwaga na gorący asfalt!
Asfalt nagrzewa się bardzo szybko i może osiągnąć ekstremalnie wysokie temperatury. Podczas gdy powietrze ma około 30°C, asfalt może osiągnąć nawet 55°C. Spacerowanie po tak gorącej nawierzchni może spowodować poważne poparzenia łap psa. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie spacerów w godzinach największego nasłonecznienia. Najlepiej wyprowadzać psa wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatury są niższe.

Nie zostawiaj psa w samochodzie!
Samochód nagrzewa się niezwykle szybko w upalne dni. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby temperatura wewnątrz pojazdu wzrosła do niebezpiecznych poziomów. Przy temperaturze powietrza wynoszącej 25°C, wnętrze samochodu może osiągnąć 35°C w zaledwie 10 minut, a po 30 minutach może to być nawet 45°C. Przy temperaturze zewnętrznej 35°C, wnętrze samochodu może osiągnąć 50°C w 10 minut i 65°C w ciągu pół godziny. Takie warunki mogą być śmiertelne dla psa, dlatego nigdy nie zostawiaj swojego czworonoga w zamkniętym samochodzie, nawet na chwilę.

Nawadnianie!
Podczas upałów niezwykle ważne jest zapewnienie psu odpowiedniego nawodnienia. Zawsze miej przy sobie wodę dla psa i regularnie oferuj mu picie. Możesz również przygotować dla niego specjalne lody z zamrożonej wody i bulionu, które nie tylko ugaszą pragnienie, ale również schłodzą organizm.

Aktywność fizyczna!
Unikaj intensywnych ćwiczeń fizycznych w najgorętszych godzinach dnia. Staraj się wyprowadzać psa na spacery we wczesnych godzinach rannych lub późnych wieczornych, kiedy temperatury są niższe. W czasie spacerów wybieraj trasy zacienione, unikając nagrzanych powierzchni jak asfalt czy beton.

Maty chłodzące i inne akcesoria!
Aby pomóc swojemu psu przetrwać upały, możesz zaopatrzyć się w specjalne maty chłodzące, szelki, kamizelki czy bandany nasączane wodą, które pomagają w utrzymaniu niskiej temperatury ciała. Na rynku dostępne są również maty odbijające światło, które można położyć na siedzeniach samochodu, aby zminimalizować nagrzewanie się wnętrza.

Podsumowanie.
Upały mogą być niebezpieczne dla naszych psów, ale z odpowiednimi środkami ostrożności możemy zapewnić im bezpieczeństwo i komfort. Pamiętajmy o nawadnianiu, unikaniu spacerów w najgorętszych godzinach i stosowaniu chłodzących akcesoriów. Dbając o swojego czworonoga, możemy cieszyć się letnimi dniami bez obaw o jego zdrowie.
🐾

Milena Wesoła Sznupka